Zindywidualizowane rozwiązania regranulacji PET

Gamma Meccanica S.p.A., posiadając 45 letnie doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu zaawansowanych linii technologicznych do regranulacji tworzyw sztucznych, wyróżnia się jako kluczowy gracz na arenie międzynarodowej. Procesy regranulacji odgrywają istotną rolę w strategii zarządzania cyklem życia produktów oraz w dążeniu do zrównoważonego rozwoju środowiska. Dbałość o ekosystem stanowi fundamentalną zasadę zarówno dla Gamma Meccanica, jak i wielu innych firm z branży. Recykling tworzyw przynosi zauważalne korzyści dla środowiska, umożliwiając tworzenie wyrobów wysokiej jakości. W wyniku tego procesu obserwuje się ograniczenie zapotrzebowania na surowce pierwotne, zmniejszenie zużycia energii na produkcję oraz redukcję ilości odpadów z tworzyw sztucznych kierowanych na składowiska.

Zgodnie z raportem opublikowanym przez Zero Waste Europe oraz Eunomia Research & Consulting, Poli(tereftalan etylenu), czyli PET, z uwagi na swoje niekwestionowane zalety w stosunku do innych tworzyw sztucznych, jest niekwestionowanym liderem wśród materiałów poddawanych recyklingowi. PET cieszy się powszechnym zastosowaniem jako polimer używany w produkcji jednorazowych opakowań, w tym butelek na napoje, a także w przemyśle tekstylnym jako materiał stosowany do produkcji włókien poliestrowych. Swoją wyjątkową przydatność w sektorze opakowań zawdzięcza chemicznej obojętności, która wyklucza możliwość reakcji z innymi substancjami. PET, obok polipropylenu (PP) oraz polietylenu niskiej i dużej gęstości (LDPE i HDPE), jest też jednym z najczęściej odzyskiwanych odpadów.

To wszystko napędza rozwój całego sektora związanego z recyklingiem PET. Natomiast recykling, aby odgrywał swoją kluczową rolę w gospodarowaniu odpadami z tworzyw sztucznych, wymaga wydajnych procesów technologicznych, które pozwolą na uzyskanie surowców wysokiej jakości, mogących konkurować z materiałami pierwotnymi.

Odpowiadając na liczne sugestie, oczekiwania i potrzeby wyrażane przez klientów oraz partnerów, firma Gamma Meccanica prezentuje najnowocześniejsze rozwiązanie, umożliwiające uzyskiwanie regranulatu PET. Technologia ta opiera się na modułach, które dostosowuje się do zróżnicowanych wymagań firm zajmujących się recyklingiem PET.

COMPAC DUV technologia regranulacji i krystalizacji PET

Zaproponowana przez firmę Gamma Meccanica technologia COMPAC DUV pozwala na przeprowadzenie pierwszego etapu recyklingu PET, przy wykorzystaniu synergicznego wpływu próżni i ciepła w celu uzyskania jak najmniejszej degradacji materiału. Jej głównym zadaniem jest przygotowanie materiału do natychmiastowego użycia lub przygotowanie go do kolejnych zabiegów.

Materiałem wsadowym są płatki PET pochodzące z wydajnej linii sortująco– myjącej. Technologia COMPAC DUV gwarantuje uzyskanie granulatu PET o lepkości istotnej IV równiej lub wyższej 0,7 dl/g i umożliwia przetworzenie surowca odpadowego w gotowy materiał do produkcji zarówno artykułów typu food grade jak i non-food grade oraz do wytwarzania folii.

Jeśli konieczne jest uzyskanie wartości lepkości IV w zakresie od 0,75 dl/g do 1,0 dl/g, dodawane są kolejne etapy podnoszenia lepkości za pomocą dwóch innych procesów: LSP lub SSP.

Najważniejszymi cechami wyróżniającymi technologię COMPAC DUV w porównaniu z innymi rozwiązaniami są znaczące oszczędności kosztów systemu oraz wyjątkowa efektywność energetyczna. Dodatkowo sam układ linii został skonstruowany w taki sposób, aby zajmował jak najmniej miejsca.

Główne zadania technologii DUV są następujące:

  1. Maksymalna eliminacja wilgoci z materiału, która jest powodem degradacji PET w wyniku reakcji hydrolizy w klejonej fazie ekstruzji.
  2. Skuteczne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z surowca poddawanego recyklingowi w celu osiągnięcia kategorii food grade.

To innowacyjne podejście pozwala Gamma Meccanica nie tylko na optymalne wykorzystanie materiałów poddawanych recyklingowi, ale także na zwiększenie wydajności procesów przy jednoczesnym spełnianiu najwyższych standardów jakości.

Kompozycja linii GAMMA MECCANICA COMPAC DUV

Gamma Meccanica COMPAC DUV to linia technologiczna, której głównym elementem jest reaktor próżniowy z zaawansowaną technologią Ecotronic, pozwalającą na precyzyjną regulację temperatury i minimalizację zużycia energii. W skład linii wchodzą również takie elementy jak wytłaczarka o specjalnym profilu ślimaka, automatyczny zmieniacz sit o wysokiej wydajności, pompa zębata, granulator podwodny TI oraz innowacyjny krystalizator.

Proces rozpoczyna się poprzez zasilenie reaktora materiałem za pośrednictwem podwójnego leja zasypowego, wyposażonego w specjalne zawory umożliwiające pracę w warunkach próżni. Pierwszy, górny lej kieruje materiał do leja dolnego, próżniowego, gdzie materiał jest przygotowany do wprowadzenia do reaktora bez modyfikacji właściwości jego atmosfery.

W reaktorze materiał jest poddawany kontrolowanej wysokiej temperaturze, która dla PET może wynosić od 160°C do 190°C. Jednocześnie utrzymywana jest próżnia osiągająca poziom do 10 mbar, co pozwala na usuwanie wilgoci do poziomu 50-100 ppm. Dzięki tak precyzyjnej kontroli wilgotności, spadek lepkości istotnej IV wynikający z procesów hydrolizy jest niemal zerowy.

Tak przygotowany materiał jest podawany do ekstrudera i dalej, po uplastycznieniu i homogenizacji, trafia na zmieniacz sit. Filtracja odgrywa kluczową rolę i pozwala wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia o rozmiarze nawet 30 mikronów. W zależności od potrzeb mogą być stosowane filtry kontynuacyjne, typu backflush lub standardowe, pracujące periodycznie.

Po etapie filtracji, materiał kierowany jest do granulatora podwodnego TI, który tworzy granulki o oczekiwanej wielkości. W przypadku zwiększonych wymagań co do wymiarów granulek możliwe jest zastosowanie pompy zębatej stabilizującej zasilanie granulatora uplastycznionym materiałem.

Na końcu linii znajduje się krystalizator, w którym, dzięki wykorzystaniu ciepła resztkowego zawartego w granulkach, przeprowadza się proces energooszczędnej krystalizacji. Następnie, już schłodzone granulki trafiają do specjalnej wirówki i dalej są przechowywane w silosie lub pakowane w Big-Bagi lub kontenery.

Efektem końcowym jest granulat PET, który doświadcza minimalnego spadku lepkości istotnej IV (do maksymalnie 3%), jest skrystalizowany i gotowy do użycia, włączając w to zastosowania typu food grade do kontaktu z żywnością.

Zobacz: GAMMA MECCANICA


Copyright © 2018 by IPM