LINIE DO RECYKLINGU TWORZYW SZTUCZNYCH  AF 

Linie do regranulacji z wymuszonym podawaniem materiału.

Linie z wymuszonym podawaniem typu AF zostały opracowane do przetwarzania materiałów, które po rozdrobnieniu nie wymagają już dodatkowego zagęszczania w zagęszczarce ale jednocześnie dla zapewnienia stabilności procesu konieczne jest wspomaganie ich podawania do wytłaczarki.

Linie typu AF są stosowane do przetwarzania przemiałów wszelkiego typu, w tym foli twardych w postaci płatka oraz przemiałów materiałów spienianych. Linie AF są zalecane do przetwarzania odpadów pianki XPE, styropianu EPS oraz XPS, które z uwagi na zawartość łatwopalnych gazów nie mogą być zagęszczane w zagęszczarkach.

Linie z technologią AF są dostępne w różnych wielkościach w zależności od wymaganej wydajności. Każda linia może być dostosowana do konkretnych potrzeb i wyposażona w dodatkowe elementy oprzyrządowania takie jak szredery i młyny pracujące w linii oraz silosy mieszające.

 

Cechy charakterystyczne technologii AF:

  • Idealna do recyklingów przemiałów, twardych foli i płatków, oraz płatków materiałów spienianych XPE, EPS, XPS
  • Technologia wymuszonego podawania zapewniająca stabilne zasilanie wytłaczarki materiałem o zmiennych właściwościach
  • Perfekcyjne uplastycznienie i homogenizacja materiału
  • Perfekcyjne odgazowanie
  • Wydajna i dokładna filtracja
  • Kompozycja linii

    Linie z wymuszonym podawaniam AF są zbudowane z następujących elementów:

    1. silos buforowy do magazynowania materiału
    2. ślimak systemu wymuszonego podawania
    3. wytłaczarka jednoślimakowa
    4. system odgazowania próżniowego
    5. zmieniacz sit automatyczny
    6. granulator
    7. wirówka

    Rozdrobniony materiał jest magazynowany w silosie lub zbiorniku buforowym skąd trafia do podajnika ślimakowego systemu wymuszonego podawania AF. Ślimak podajnika jest tak skonstruowany, że dodatkowo zagęszcza materiał zwiększając jego gęstość nasypową i wymusza jego podawanie do strefy zasilania cylindra wytłaczarki. Dzięki systemowi AF wytłaczarka jest zasilana w sposób stabilny i ciągły bez względu na rodzaj i formę materiału wsadowego. Jest to szczególnie istotne tam gdzie przetwarzane są odpady materiałów lekkich i sprężystych, które mają tendencję do zawieszania się w leju zasypowych.

    Zalety systemu wymuszonego podawania AF

    Skuteczne zasilanie wytłaczarki materiałem jest warunkiem koniecznym dla otrzymania stabilnego procesu wytłaczania i wysokiej jakości otrzymywanego regranulatu.

    • Niezależna regulacja prędkości obrotowej podajnika ślimakowego i ślimaka wytłaczarki.
      Dzięki temu prędkość podawania może być automatycznie regulowana aby utrzymać stałe obciążenie silnika wytłaczarki i stabilne wytłaczanie.
    • Zoptymalizowana geometria ślimaka podającego.
      Ślimak podający posiada większą średnicę od ślimaka wytłaczarki oraz specjalną geometrię o większej głębokości zwojów i powiększonym skoku, zoptymalizowaną pod kontem właściwości transportujących materiał i ułatwiających jego napełnianie materiałem z zagęszczarki.
    • Skuteczne podawanie materiałów o niskiej gęstości nasypowej.
      Zastosowanie ślimaka podającego rozwiązuje problem przetwarzania materiałów, których gęstość nasypowa jest niewielka - np. pianki. Dzięki technologii wymuszonego podawania GAMMA MECCANICA niska gęstość nasypowa jest kompensowana działaniem ślimaka podającego.

     

    Linie dostępne są w pełnym typoszeregu wielkości w zależności od wymaganych wydajności produkcji:

    TYPZUŻYCIE ENERGII (KWh/Kg)WYDAJNOŚĆ (Kg/h)*
    GM650,23 ÷ 0,28180 – 200
    GM900,23 ÷ 0,28250 – 300
    GM1050,23 ÷ 0,28400 – 500
    GM1250,23 ÷ 0,28550 – 650
    GM1600,23 ÷ 0,28900 – 1100
    GM1800,23 ÷ 0,281000 – 1500
    GM2100,23 ÷ 0,281100 – 1900

    *Podane wydajności są dla LDPE i filtracji 40μm. W zależności od rodzaju materiału i stopnia jego zabrudzenia oraz zawilgocenia wydajności mogą ulec zmianie.


    Copyright © 2018 by IPM